تجلی خدمات بشردوستانه در پست های ایمنی و سلامت استان مازندران / خدمت رسانی بشردوستان نوروزی  به ۷۳۰ هزار گردشگر نوروزی

 

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان مازندران؛ لیلی احمدی با اعلام این خبر افزود: طرح ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی ۹7 در پایگاه ثابت و سیار در سطح استان، با هدف نمایش توان عملیاتی تیم های بشردوستانه و ارتقاء آگاهی و تغییر نگرش شهروندان جهت کاهش رفتارهای پرخطر در مسافرت و افزایش بهداشت جسمی و روانی خانواده ها در طول سفر با رویکرد متفاوتی نسبت به سال گذشته اجرایی شد. که در این پایگاه ها 2 هزار و 692 عضو جوان داوطلب آموزش دیده از تاریخ ۲8 اسفند 96 تا 17 فروردین 97  به بیش از  730هزار مسافر نوروزی که استان مازندران را جهت گردشگری انتخاب کرده اند؛ خدمات ارائه دادند.

معاون امورجوانان جمعیت هلال احمر استان مازندران با تاکید بر استراتژی های اجرایی هجدهمین مرحله طرح ملی ایمنی و سلامت، تصریح کرد: طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی 97 در استان مازندران با رویکرد چهار استراتژی نفر روز حضور جوانان در پست ها، خدمات حداکثری بهینه به مسافران، خدمات داوطلبانه و خلاقیت و ابتکار اجرایی شد.

احمدی با اشاره به مسافر پذیری استان مازندران در طول سال به ویژه در ایام نوروز، گفت: با توجه به اینکه استان مازندران در ایام نوروز 97، میزبان بیش از 15 میلیون مسافر بود؛ و همچنین با توجه به مصوبه ستاد تسهیلات سفر استان مازندران و لزوم خدمت رسانی به مسافران، هجدهمین مرحله طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی استان مازندران تا روز جمعه 17 فروردین ادامه داشت.

معاون امورجوانان با اشاره به فعالیت داوطلبانه اعضای جوانان در ارائه خدمات بشردوستانه، بیان کرد: اعضای جوان مشارکت کننده در اجرای هجدهمین مرحله طرح ملی ایمنی و سلامت، علاوه بر مشارکت در اجرای طرح بهرفت، برای سومین سال متوالی، مسافرین مراجعه کننده را به کمپین ملی نه به تصادفات جاده ای دعوت کردند؛ که در این راستا قریب به 20 هزار مسافر به کمپین ملی نه به تصادفات پیوستند.
احمدی در ادامه راهنمایی مسافرین مراجعه کننده به پست های ایمنی و سلامت را از دیگر اقدامات اجرا شده در این پست ها معرفی کرد و افزود: در کنار راهنمایی مسافرین، بیش از 630 هزار نقشه، بروشور و اقلام فرهنگی میان مراجعه کنندگان و گردشگران نوروزی توزیع شد.

احمدی با اشاره به به برپایی خیمه های نماز جهت اقامه نماز در مجاورت پست های طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی در سراسر این استان، گفت: دراین خیمه ها که در مجاورت پست های ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، دائر شده بود؛ امکانات جانبی شامل منبع آب، سجاده، قرآن، ادعیه مذهبی و همچنین روحانیون جهت اقامه نماز جماعت و پاسخگویی به شبهات دینی وجود داشت. که در این راستا، 11 هزار و 445 مسافر و گردشگر نوروزی از خدمات خیمه های نماز بهره مند شدند.

معاون امورجوانان ضمن اشاره به برپایی ایستگاه های سلامت در پست های ایمنی و سلامت این استان و تاکید بر اینکه فعالیت های ایستگاه سلامت جنبه مشاوره ای داشت؛ افزود: این ایستگاه ها با هدف توجه و حساس سازی افراد جامعه به خطرات ومضرات افزایش فشار خون در سلامت جسمانی مسافرین و لزوم کنترل این موارد در همه مسافران به خصوص افراد سالمند راه اندازی شده بود.

احمدی در همین زمینه ادامه داد: در ایستگاه های سلامت پست های ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی 97 در استان مازندران به 15 هزار و 627 مسافر خدمت رسانی شده است.

وی  با اشاره به خدمات مشاوره ای در این ایستگاه ها، افزود: تعدادی از مسافرین مراجعه کننده به این پست ها از بیماری خود مطلع نبوده و پس از انجام خدمات، با ارهنمایی اعضای جوان به مراکز د رمانی ارجاع داده شدند.

معاون امورجوانان جمعیت هلال احمر استان مازندران برپایی کلبه های کودک جهت بهره برداری کودکان از فضای دوستدار کودک را از دیگر خدمات این پست ها بیان کرد؛ و گفت: در این غرفه ها سعی شده در قالب های متناسب با سنین کودکان مراجعه کننده، آموزش های مورد نیاز و پایه به آنان انتقال یابد و این کودکان که آینده سازان کشور هستند؛ با اهداف و ماهیت جمعیت هلال احمر، اهداف بشردوستانه و مفاهیم مرتبط با بهرفت آشنا شوند.

احمدی با اشاره به اجرای طرح همیار هلال در فضاهای دوستدار کودک، افزود: با توجه به استقبال کودکان از این فضا، تعدادی از اعضای کانون غنچه های هلال احمر مازندران با حضور در چادرهای دوستدار کودک، ضمن مشارکت با جوانان در امر اطلاع رسانی، در مسابقات فرهنگی و نقاشی شرکت کردند و با فضای خدمت رسانی در هلال احمر آشنا شدند. وی در همین زمینه ادامه داد: در اجرای طرح ملی ایمنی و سلامت 14 هزار و 945 کودک  از خدمات این فضاها بهره مند شدند.

کد خبر: 94307

تصاویر مرتبط