وزیر راه و شهرسازی در همایش روسای پلیس راهور و راه ناجا:

تمام اطلاعات سانحه را در اختیار مردم قرار می‌دهیم

وزیر راه و شهرسازی در همایش روسای پلیس راهور و راه ناجا گفت: «ما می‌خواهیم از سانحه درس بگیریم و کاری کنیم که چنین سانحه‌ای مجددا تکرار نشود. بنابراین تمام اطلاعات سانحه را در اختیار مردم قرار می‌دهیم. ما سامانه‌ای در کمیسیون ایمنی راه‌ها ایجاد کرده‌ایم که اطلاعات وزارت راه، پلیس، هلال احمر و امداد و نجات بر روی یک سامانه قرار می‌گیرد و اگر سانحه‌ای رخ داد همه می‌توانند به آن اطلاعات دسترسی داشته باشند.

«عباس آخوندی»، وزیر راه و شهرسازی در همایش سراسری روسای پلیس راهور و راه ناجا گفت: «این یک بحث اجتماعی است و نمی‌توان به صورت بوروکراسی و اداری با آن برخورد کرد بلکه نیاز داریم همه چیز را در قالب اجتماعی مورد بازنگری قرار دهیم.»

وزیر راه و شهرسازی از راه‌اندازی سامانه جامع سوانح با امکان دسترسی راهداری، پلیس، هلال احمر و امداد و نجات خبر داد و گفت: مدیریت راه‌ها با توجه به افزایش جمعیت و افزایش تعداد خودروها موجب ایجاد تحولی در سبک زندگی، نظام زندگی شهری شده لذا نمی توان این موضوع را به صورت بروکراسی و اداری رفع کرد.

وی با اشاره به اهمیت ایمنی راه‌ها ادامه داد: باید همه ادارات و نهادها هماهنگ، همدل و هم داستان باشند تا ایمنی راه‌ها را افزایش دهند. اما نکته مهم این است که باید به صورت همه‌جانبه رفتار کنیم؛ ما به مدیریت ایمن‌‌تر راه‌ها، راه ایمن‌تر، خودرو ایمن‌تر، انسان‌ایمن‌تر با رفتار کم‌خطرتر و همچنین امکانات و اقدامات امدادی برای حادثه‌دیدگاه نیاز داریم.

آخوندیبا اشاره به این که بحث من این نیست که فقط مسئله اجتماعی ایمنی راه‌ها را دنبال کنیم اذعان داشت: «در یکی‌، دو سال اخیر هماهنگی بسیار خوبی در کمیسیون ایمنی راه‌ها داشتیم و کار را به طور هماهنگ پیش می‌بریم. ایمنی راه‌ها باید با طراحی جاده، نگهداری آن مورد توجه قرار گیرد و تا مرحله تحویل راه به راهداری ارزیابی ایمنی صددرصدی داشته باشیم. همچنین ایمنی راه‌ها هر سال باید مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد تا نواقص احتمالی رفع شود.»

به گفته او، در سال گذشته و امسال کمیسیون ایمنی راه‌ها استفاده از هرگونه اتوبوس و وسایل نقلیه‌ای که به عنوان سرویس داخلی ادارات در نظر گرفته شده است را برای سفرهای نوروزی منع کرد. کسی می‌تواند مسافران را جابه‌جا کند که شناسنامه داشته باشد و مسئولیت ایمنی مسافران را بپذیرد. این اقدام سختی بود اما ایمنی جان مردم از همه چیز مهمتر است.

آخوندی با تاکید بر اینکه مدیریت ایمن‌تر راه محصول مشترک پلیس و راهداری است، ادامه داد: «این هماهنگی در سال گذشته در چند حوزه به اوج رسید. حوزه اول امکانات سخت‌افزاری که در این حوزه با یکدیگر همکاری می‌کنیم. برای نخستین بار همه دوربین‌های پلیس و راهداری به یک مرکز وصل شده‌اند و تمام اطلاعات و امکاناتمان را به اشتراک گذاشتیم که نتیجه آن کاهش تلفات جاده‌ای است.»

وی با تاکید بر اینکه میزان تبادل اطلاعات بسیار شایسته بود، گفت: «در یک سال و نیم گذشته حتی یک مورد اختلاف در مدیریت تردد و مدیریت راه‌ها نداشتیم. برنامه ما این است که بتوانیم با هماهنگی پلیس به طور میانگین در هر 20 کیلومتر از راه‌های شریانی کشور یک دوربین داشته باشیم و لازمه این کار این است که حدود 450 دوربین را به 2200دوربین افزایش دهیم.»

وی با تاکید بر اهمیت نگهداری این دوربین‌ها خاطرنشان کرد: ممکن است برخی که منافع‌شان به خطر می‌افتد بخواهند به این دوربین‌ها آسیب وارد کنند و یا آنها را از کار بیندازند. بنابر این، این کار شبکه بسیار پیچیده‌ای است و نیاز به مدیریت یکپارچه دارد. همچنین از لحاظ قیمت باید مطمئن می‌شدیم که این کار با نازل‌ترین قیمت صورت می‌گیرد. روز گذشته کمیسیون بررسی تشریفات و مناقصه این موضوع را بررسی و تصویب کرد که امیدواریم این قرارداد را تا پایان سال امضا کنیم و از ابتدای سال آینده شروع به کار کنند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت اجتماعی شدن این بحث متذکر شد: «در نهایت رانندگان وسایل نقلیه هستند که ایمنی را در جاده‌ها ایجاد می‌کنند و تغییر رفتار رانندگان یک مسئله مهم اجتماعی است. اگر آنچه در ذهن پلیس است در ذهن راننده هم باشد رفتار او کم‌خطرتر خواهد بود. اصل دسترسی به اطلاعات و همچنین آموزش و بهره‌وری از اطلاعات بسیار حائز اهمیت است.»

آخوندی با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع حوادث ادامه داد: «ما می‌خواهیم از سانحه درس بگیریم و کاری کنیم که چنین سانحه‌ای مجددا تکرار نشود. بنابراین تمام اطلاعات سانحه را در اختیار مردم قرار می‌دهیم. ما سامانه‌ای در کمیسیون ایمنی راه‌ها ایجاد کرده‌ایم که اطلاعات وزارت راه، پلیس، هلال احمر و امداد و نجات بر روی یک سامانه قرار می‌گیرد و اگر سانحه‌ای رخ داد همه می‌توانند به آن اطلاعات دسترسی داشته باشند. این نگاه می‌تواند برای ما نظارت اجتماعی ایجاد کند و از منظرهای مختلف مورد توجه واقع شود. البته اطلاعات این سامانه بتدریج تکمیل می‌شود و باید در سه سال آینده به یک سامانه ملی با دقت زیاد تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: «ما به دنبال این هستیم که اطلاعات این 450 دوربین در اختیار مردم قرار گیرد و شبکه 2200 دوربینی توسط یک سامانه در دسترسی مردم باشد. اگر مردم به این اطلاعات دسترسی یابند با یک مدل تحلیل ذهنی بر رفتارشان تاثیر می‌گذارد. همچنین آموزش از سوی پلیس بسیار موثر است و می‌تواند مدل‌های تحلیل ذهنی برای مردم ایجاد کند.»

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به راه‌اندازی سامانه SOS تصریح کرد: «این سامانه که یک شماره برای آن اعلام خواهد شد برای ارتباط مستقیم با مجموعه راهداری، پلیس، هلال احمر و امداد و نجات خواهد بود. البته 6 ماه است که این کار را در قم به طور آزمایشی آغاز کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم با رفع نواقص این سامانه را در سراسر کشور گسترش دهیم.»

آخوندی گفت: «بدون همکاری جمعی و مشارکت نهادها و مردم نمی‌توان اقدام مناسبی انجام داد. برای ما حفظ جان انسانها ارزش دارد و مهم نیست که این کار به نام چه کسی تمام شود. محقق شدن این مسئله می‌تواند به ما آرامشی ببخشد و شب‌ها آسوده‌تر سر بر بالین بگذاریم.»