تنظیم صحیح کوله‌پشتی روی بدن کوهنورد

هدف از تنظیم کوله‌پشتی، انتقال صحیح وزن بار به بدن شما است؛ به‌نحوی که حدود ۸۰٪ از وزن بار به روی پایین کمر و قسمت لگن منتقل شود و شانه‌های کوه‌نورد بیشتر نقش کنترل تعادل بار را داشته باشند.

تنظیم درست کوله‌پشتی اهمیت زیادی دارد، چرا که در صورت تنظیم نادرست ممکن دچار کمر درد و یا گردن درد شوید. اگر از کوله پشتی زیاد استفاده می کنید، برای فشار کمتر به روی بدن‌تان و سفری راحت‌تر این مطلب را مطالعه نمایید.

همه بندها را شل کنید

ابتدا کوله‌پشتی را با وزنی معقول پر کنید و بعد از آن، همه بندها را شل کنید.

کمربند کوله‌پشتی را روی لگن خود قرار دهید.

تسمه کمری را طوری روی استخوان لگن تنظیم کنید، که وسط کمربند ‌دقیقا روی استخوان لگن قرار گیرد. سپس تسمه را محکم کنید.

بندهای شانه را سفت کنید

بندهای شانه را سفت کنید اما نه خیلی؛ وزن اصلی باید روی کمربند باشد.

وضعیت ایده‌آل

محل اتصال بندهای شانه‌ای به کوله‌پشتی، باید بین کتف‌ها قرار گیرد. در این حالت، بالشتک‌های روی بند، به بهترین شکل روی شانه‌ها قرار می گیرند.

تنظیم ارتفاع بند سینه‌ای

بعد از آنکه ارتفاع پشت را در بهترین حالت تنظیم کردید، بند روی سینه را ببندید. نباید این بند را آنقدر محکم کنید که موجب اختلال در تنفس شود.

وظیفه این بند وظیفه تثبیت بندهای شانه‌ای را به‌عهده دارد.

بند کوله‌کشی

بند کوله‌کشی، در کوله‌های بزرگ، با زاویه‌ای بین ۳۰ تا ۴۵ درجه روی شانه کوه‌نورد قرار می‌گیرد. استفاده از بند کوله‌کشی به سنگینی کوبه‌پشتی و سطح برنامه بستگی دارد.

در معابر سخت و یا برای کنترل و حمل بار بیشتر، این بند را بکشید تا کوله‌پشتی به بدن‌تان نزدیک‌تر شود. در این حالت وزن بیشتری به شانه‌ها منتقل می‌شود.

در معابر ساده این بند را کمی شل کنیدو. در این حالت تهویه بهتری در قسمت کمر انجام شده و بیشتر وزن کوله‌پشتی به کمبرند منتقل می‌شود.

هنگام کوله‌کشی

بعد از انجام تنظیمات بالا، قبل از حرکت حتما این موراد را انجام دهید:

کمربند کوله‌پشتی را محکم‌تر از حالت نرمال کنید. برای این‌کار می‌توانید شکم خود را به داخل بدهید و بندها را محکم کنید و یا حدود ۴۵درجه خم شوید و بندها را محکم کنید.
مطمئن شوید که می‌توانید پاهای خود را تا ۹۰درجه بالا بیاورید. در این حالت مانند شکل زیر کمربند کوله‌پشتی باید مماس با ران پای شما شود.
با بازکردن دست‌هایتان، از وجود تعادل در کوله‌پشتی اطمینان حاصل کنید

 

* تنظیم ارتفاع کوله‌پشتی

این امکان معمولا فقط در کوله‌های بزرگ وجود دارد. در هنگام خرید کوله‌های کوچک که امکان تنظیم ارتفاع در آنها وجود ندارد، از اندازه بودن کوله‌پشتی، اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که نقطه اتصال بند شانه‌ای با کوله‌پشتی، پایین‌تر و یا بالاتر از میانه کتف‌ها قرار گرفته باشد شما نیاز به تنظیم ارتفاع دارید.

در صورتی که نقطه اتصال بالاتر از میانه کتف‌هاست، بندها زیادی بلند هستند. در این صورت، بالشتک‌های روی بندها روی گردن و شانه‌ها ساییده شده

در صورتی که نقطه اتصال پایین‌تر از میانه کتف‌هاست، بندها زیادی کوتاه هستند و در نتیجه بندها به راحتی از روی شانه سر می‌خورند.

 

منبع: دالاهو