توصیه‌هایی برای مسافران مسن که تنها سفر می‌کنند

تنها مسافرت کردن می‌تواند رضایت‎بخش، توأم با حس آزادی و استقلال باشد. اگر آگاهانه پا به سفر بگذاریم، تنها بودن هرگز آزارمان نخواهد داد. تنهایی ما را در سفر با آدم‌ها، زندگی‌ها و فرهنگ‌های متفاوت آشنا می‌کند.

هر چقدر که سن ما بالاتر می‌رود، تمایل‌مان به دوری از شلوغی و تنش‌های زندگی روزمره بیشتر می‌شود. در این بین سفر رفتن، خستگی روز‌های پردغدغه زندگی‌مان را به‌در می‌کند و جان تازه‌ای به روحمان می‌بخشد.

از آنجائی‌که بعضی از افراد مسن تمایل دارند تنها مسافرت کنند؛ مطالعه پیشنهاد‌های زیر را برای سفری لذت‌بخش‌تر، توصیه می‌کنیم.

1. به همراه داشتن کتاب، مجله و…

همیشه چیزهایی برای مطالعه یا جدول‌هایی برای حل کردن در زمانی‌که در رستوران مشغول غذا خوردن یا حتی وقتی‌که در صف انتظار موزه‌ها و یا جاذبه‌های دیگر گردشگری هستید به همراه داشته باشید. این کار باعث طفره رفتن از سکوت حاکم بر زمانی می‌شود کهمی‌‎توانستید با فرد دیگری صحبت کنید، سکوتی که تنهایی‎‌تان را تلقین می‎‌کند و کسالت‎‌بار است. همچنین وقتی دیگران متوجه چیزی که مطالعه می‎‌کنید یا کاری که می‌‏کنید شوند و بخواهند درباره آن با شما وارد گفتگو شوند، با این کار یک گفتگوی خوشایند با آنها را رقم زده‌اید.

2. به شام یا ناهار غیررسمی فکر کنید

وقتی صحبت از رستوران‏‌ها می‌‏شود، مسافرانِ تنها در اغلب موارد از تنها غذا خوردن مضطرب می‌شوند. همچنین چیزی که برخی روان‌شناسان به آن سولومانگارفوبیا، یا ترس از تنها غذا خوردن، لقب داده‎اند.

تصور کنید همین‌طور که در حال مطالعه روزنامه محلی هستید در کافه‎‌ای غیررسمی و بیرون از خانه در حال ناهار خوردن هستید. برای تجربه ناهاری لذت‌بخش‌تر رستوران‌‎هایی را انتخاب کنید که به مشتری‎‌هایش اجازه می‌دهد غذای‌شان را در بار میل کنند، یعنی جایی‌که مجال صحبت و معاشرت با افراد دیگر آسان‌تر است.

3. در قلب شهر بمانید

برای اقامت، مکان دلپذیری درست در قلب جایی که می‎‌خواهید به‌آنجا سفر کنید برای خودتان رزرو کنید. این‌که حس کنید در طول سفر همه‌چیز برای خودتان است و هیچ‌کسی را ندارید که هوای شما را داشته باشد ممکن است احساس خشکی و بی‌‏طراوتی ایجاد کند. اما اگر توان طراوت یافتن یا نیرو بخشیدن به خودتان را در میان فراز و نشیب‏‌های سفر کسب کنید، تفاوتی چشم‌گیر ایجاد می‌شود. اقامت در مکان‌‏های پرت و ارزان‌قیمت‌تر ممکن است چند دلاری صرفه‌‏جویی به‌همراه داشته باشد، اما ممکن است در نهایت به اضطراب روزهای طولانی گردش ختم شود؛ آن‌هم بدون آن‌که بتوانید در مکانی خصوصی در هتل‎‌تان اوقات استراحت داشته باشید.

4. در شبکه‌‏های مجازی حضور داشته باشید

عضو یک وب‌سایت اجتماعی شوید، مثل Facebook  یا Twitter. آیا فکر می‎کنید که Facebook فقط برای بچه‏‌های دانشگاهی است که به‌دنبال جایی می‏‌گردند تا ناخوانده روی آن خراب شوند؟ بیشتر فکر کنید. بعضی از اعضای آن افراد بازنشسته‏‌ای هستند که می‌‏خواهند یک فنجان چایی را با کس دیگری شریک شوند، همین‌طور آنجا پر است از مهمانانی دل‌چسب. خصوصاً اگر قرار است مدت اقامت‌تان طولانی باشد همچنین می‏‌توانید پیش از سفر سر و گوشی آب دهید و با گروه‏‌های محلی ارتباط برقرار کنید، مثل کوهنوردان و یا کسانی که علایق مشترکی با شما دارند. قبل از عزیمت با آنها ارتباط برقرار کنید تا زمانی که به مقصد می‎رسید موقعیت فراهم و افراد آمادگی قبلی را داشته باشند.

5. به سفرهای یک روزه فکر کنید

اگر یک تور مسافرتی با جزییات کامل را نمی‌‎خواهید، به گردش‌‎های یک‌روزه و با راهنما فکر کنید. علاوه بر این‏که دیدی عالی از محیط اطراف پیدا می‌کنید، دست کم برای مدتی کوتاه از همراهی راهنمایی خوب و همینطور احتمالاً افراد همفکر برخوردار خواهید بود. گاهی ساعات اندکی که در سفرهای این چنینی سپری می‏‌شود به‌تنهایی تمام افسردگی‏‌های مسافرت تنها را دفع می‌‎کند.

6. ساده بگیرید

برنامه سفرتان را ساده بگیرید. پیمودن مسافت از شهری به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر ممکن است از نظر جسمی و روحی طاقت‌فرسا باشد. حتی برای زوج‌هایی که با تجربه سفر می‎‌کنند. به‌جای این‌گونه سفر کردن، یک مقصد و یک محل اقامت انتخاب کنید و آن محل را پایگاه اقامت در طول سفرتان در نظر بگیرید. همچنین، در طول مدت اقامت خودتان به شرکت در یک کلاس آموزشی فکر کنید (مثل آشپزی). از مردم شناخت پیدا می‎‌کنید، مسیرتان را بدون نقشه یاد می‌‏گیرید، کارهای روزمره لذت‏‌بخشی برای خودتان به‌وجود می‌‎آورید و شاید حتی کمی این حس به‌شما دست دهید که خودتان مثل مردم محلی هستید.

7. به تورهای مسافرتی فکر کنید

اگر تنها سفر کردن به‌صورت کاملاً انفرادی و مستقل برای‌تان راحت نیست، به تورها یا گل‌گشت‌های مسافرتی فکر کنید که حال و هوای آن مناسب علائق خاص خودتان باشد؛ از نظر تاریخی، هنری، خوراک، طبیعت و… مجبور نیستید نگران تدارکات و جزئیات باشید و حتی مجال خوبی وجود دارد که در طول سفر دوستانی بیابید.

منبع: دالاهو