در سفر چه لباسی بپوشیم؟

اگر بخواهیم سفرها را به دو دسته‌ی کلی تقسیم کنیم، دسته اول سفرهای کاری و تجارتی خواهد بود و دسته دوم، سفرهایی خواهد بود که انسان برای کسب لذت، تجربه، آموزش و آرامش به آن تن در می‌دهد. شما به فراخور نیاز، زمان و مکانی که سفرتان لباس بر تن می‌کنید پس دانستن یک‌سری از نکات الزامی است.
همیشه به یاد داشته باشید که شما برای رهایی از روزمرگی و کسب لذت از آثار تاریخی و طبیعی به سفر می‌روید، پس دغدغه لباس‌هایتان را نداشته باشید، اگر شما به‌قصد لذت و تعالی روح به سفر می‌روید، نیاز به مدل یا برند خاصی از پوشاک نخواهید داشت.

 

توصیه هایی برای سفر

در هوای گرم:

بســیار ضروری است که بدن را در خنک‌ترین حالت ممکن نگهدارید تا از گرمازدگی جلوگیــری کنید. تابش مســتقیم آفتاب بر بدن به مدت طولانی باعث آفتاب‌سوختگی، آفتاب‌زدگی و کم آب شــدن بدن می‌شود و غده‌های عرقی پوست برانگیختــه و دردناک می‌شوند و دیگر نمی‌توانند عرق را به‌خوبی دفع و تبخیر کنند. برای چنین هوایــی پارچه‌هایی را انتخاب کنید که بدن شــما به‌خوبی در زیر آن‌ها بتواند تنفس کند. تنها در این صورت بدن خنک می‌ماند و بدن شما از نور مستقیم آفتاب محافظت می‌شود. آب بنوشید و همیشه کلاه لبه‌دار به سر داشته باشید.

برای سفر در طبیعت بهترین بالاپوش برای شما تی‌شرت است. به دو دلیل سعی کنید از ‌تی‌شرت‌های آستین‌بلند استفاده کنید.

راحت‌تر لوله شده و کمتر فضا اشغال می‌کند.
دست شمارا در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت می‌کند.
یادآوری: در طبیعت، در هوای گرم نیز یک‌دست لباس گرم همراه داشته باشید.

در هوای ســرد:

بایــد توجه خاصی بــه لایه‌های لباس‌های خود داشــته باشــید. از یک‌لایه زیرین بســیار سبک اســتفاده کنید که فقط رطوبت بدن شمارا جذب کند. لایه‌های متعدد عایق و گرم را روی لایه زیرین بپوشید و در آخرین لایه، پوشاکتان بادگیر و ضدآب باشــد. نکته مهــم در این لباس‌ها آن اســت که وقتی دما تغییر می‌کند، بتوانید تعداد لایه‌ها را تغییر دهید.

تذکر: پلیور و البسه‌ای ازاین‌دست، حتی در زمستان، پوشاک مناسبی برای سفر نیستند.

پوشاک مخصوص هوای بارانی:

بــارش نابهنگام می‌تواند در هر موقعیت و در هرجایی اتفاق بیفتد و یک بارش کوتاه، اما شــدید نیز می‌تواند مشکلات بسیار زیادی برای شما ایجاد کند. بهترین پوشــاک در این مواقع آن‌هایی هستند که از مواد قابل‌تنفس و ضدآب ساخته‌شده‌اند. این مواد اجازه خروج رطوبت را از داخل به خارج می‌دهد. در چنین هوایی، همیشــه تجهیزات مخصوص باران را به همراه خود داشــته باشید و مطمئن شوید که در مواقع ضروری می‌توانید سریعاً به آن دسترسی پیدا کنید. راحتی و ناراحتی شما در سرعت دسترسی به تجهیزاتتان است.

کفش:

چنــد عامل خاص تعیین‌کننده کفش مناســب برای شماســت. مورد اول بسته به نیاز شخصی شما مثل سایز پای شما است. همیشه باید اول نوع سفر و میزان پیاده‌روی که خواهید داشت را در نظر بگیرید و مورد آخر هم قیمت است. قیمــت کفش‌ها از طیف بســیار ارزان تا بســیار گــران متغیر اســت. به این موضــوع نیز دقت کنید که اگر قرار اســت زمان زیادی را در طبیعت به ســر ببرید بهتر است مقدار هزینه بیشتری برای کفش‌ها صرف کنید تا آســایش و راحتی بیشــتری داشــته باشید.

نکات پوشاک سفر

لباس‌هایی را که برای سفر انتخاب کرده‌اید را به ترتیبی که احتمال می‌دهید آن‌ها را بپوشید از بالا به پایین در چمدان خود قرار دهید.
شما در سفر نیازی به وسایل تزییناتی (مخصوصاً خانم‌ها) ندارید. همراه داشتن اشیاء زینتی در سفر، صرفاً برای شما بار روانی خواهد داشت.
اگر راهی یک سفر هفت‌روزه‌اید، شما برای هرروز یکدست لباس نیاز ندارید، می‌توانید غیر از لباس‌هایی که بر تن دارید، 2 دست لباس اضافه همراه خود ببرید، در صورت کثیف شدن، می‌توانید خودتان آن‌ها را بشویید.
سعی کنید در سفرهایتان به طبیعت با لباس‌هایی روشن و شفاف باشید.
بسته به سفر خود لباس بردارید، ممکن است در یک سفر یک‌روزه به دلیل اینکه در مسیر رودخانه دارید و امکان خیس شدنتان زیاد است نیاز به دودست لباس داشته باشید، اما در سفر دوروزه ای که به جنگل دارید، یکدست لباس اضافه نیز کافی باشد.
اگر سفرتان رسمی و تجاری نیست، هیچ‌گونه نیازی به لباس‌های رسمی ندارید، علاوه بر اینکه این‌گونه لباس‌ها زودتر در چمدان شما چروک می‌شوند.

سعی کنید در طبیعت کلاه به سر داشته باشید.

اگر اقامتتان در هتل است، شما می‌توانید به‌راحتی لباس‌های خود را بشویید و نیازی به حجم بالای لباس ندارید.

حرف آخر

لباس‌های اضافی باید متناسب هر فصل انتخاب شوند. یک‌لایه اضافی لباس‌زیر می‌تواند، گرمای باارزشی برای شما تولید کند و درعین‌حال وزن زیادی هم به کوله‌پشتی اضافه نکند. هم‌چنین عاقلانه است که یک کلاه اضافی هم با خود داشته باشید، چراکه این وسایل، گرمای بیشتری در مقایسه با دیگر لباس‌ها تولید می‌کنند.

منبع: دالاهو