راههای کاهش خستگی در سفر

خستگی پرواز یک عارضه جسمی است که اغلب در مسافران حتی مسافران دائمی هواپیماها مانند خلبان و خدمه هواپیما دیده می شود. به گزارش «ehow» به هنگام سفر به کشورهای دیگر ارتفاع و فشار هوا

خستگی پرواز یک عارضه جسمی است که اغلب در مسافران حتی مسافران دائمی هواپیماها مانند خلبان و خدمه هواپیما دیده می شود. به گزارش «ehow» به هنگام سفر به کشورهای دیگر ارتفاع و فشار هوا تغییر پیدا می کند و باعث به هم ریختن سیستم بدن و سازگاری آن با محیط می شود و بدن با مشکل رو به رو می شود. عوارض مسافرت های هوایی طولانی می تواند خستگی مفرط ، سردرگمی، بی قراری ، ورم دست و پا، چشم، سردرد، علایم سرماخوردگی ، بی نظمی در حرکت روده ها و کم خوابی باشد. کم شدن آب بدن ، غذاهای جدید، فضای محدود ،هوای تنفسی، لباس های نامناسب، صدای هواپیما و…خستگی پرواز را افزایش می دهد. برای این که از مسافرت خود لذت ببرید نکات زیر را رعایت کنید.

اگر قصد دارید به یک مسافرت طولانی بروید، برنامه خواب خود را ساماندهی کنید. اگر قصد سفر به اگر قصد سفر به شرق را دارید یک ساعت زودتر از معمول از خواب بیدار شوید. این کار حداقل ۳ روز قبل از مسافرت انجام شود تا به هنگام سفر ساعت بیولوژیکی تغییر چندانی نکند.

غذاهای مناسب بخورید و از خوردن غذاهای چرب، نوشیدن کافئین و استعمال دخانیات بپرهیزید.

در حین سفر راحت باشید. صندلی خود را بخوابانید، پاهارا در حالت راحت قرار دهید و دستگاه تصفیه هوا که بالای سر قرار دارد را تنظیم کنید.

اگر سفر شبانه در پیش دارید، از حفاظ گوش ، بالش مخصوص گردن، پتو و چشم بند استفاده نمایید.

با نوشیدن آب و مایعات به ویژه در محیط های خشک آب بدن را حفظ کنید.

پس از سفر طولانی خود را در معرض نور قرار دهید تا از خستگی پرواز کاسته شود.

قرص های ملاتونین در برطرف کردن این حالت موثر است.

این قرص ها به تنظیم هورمون ها در بدن کمک می کنند. اما تنها با توصیه پزشک اقدام به مصرف آن ها کنید.

بلافاصله پس از فرود آمدن نخوابید اما اگر قادر به بیدار ماندن نیستید، یک چرت کوتاه بزنید.

خواب روزی ۸ ساعت به مدت یک هفته خستگی مفرط و افسردگی را کاهش می دهد. علاوه بر آن از خواب ظهر پرهیز کنید و رژیم غذایی سالم در پیش بگیرید.