ظروف مورد استفاده در سفر

آیا می‌دانید طبیعت برای یک بطری پلاستیکی رها شده در آب حداقل نیاز به چهار قرن زمان یا ده سال کمتر دارد تا بطور کامل از زمین محو شود.

پلاستیک‌ها دسته‌ای از بسپارهای افزایشی یا تراکمی هستند و معمولاً‌ زمانی که وارد چرخه طبیعت می‌شوند، لایه محافظی به شکل عایق در دل خاک ایجاد می‌کنند و ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند؛ و طول عمر پسماند این مواد، آلودگی منابع زیرزمینی و خاکی را نیز در پی خواهد داشت و تا حد قابل‌توجهی باعث کاهش حاصلخیزی زمین کشاورزی می‌شود. همچنین باعث شیوع انواع بیماری‌های همه‌گیر خواهد شد که برای تمام موجودات زنده منطقه خطرناک است.

به علت حجم زیاد این نوع زباله، مراکز پسماند مجبور به رهاسازی مقداری از آن در طبیعت هستند (همان‌طور که در اراضی شمال کشور با این مشکل دست به گریبان هستیم) که همین امر باعث اشغال زیستگاه فون و فلور آن منطقه می‌شود و با محدود کردن نیچ آن‌ها، در طولانی‌مدت باعث رقابت بین‌گونه‌ای و درون‌گونه‌ای و درنهایت کاهش تنوع زیستی می‌گردد.
قاشق‌چنگال و چاقوی مسافرتی:

این ظروف قابلیت شست و شو و استفاده چندباره را دارند. سعی کنید از قاشق و چنگال هایی استفاده کنید که قابلیت تا شدن دارند. اکثرا دارای کیف مخصوص حمل هستند. با یک یار این وسیله، برای همیشه در سفر هایتان راحت هستید.

نکته: می‌توانید از قاشق و چنگال خانگی خود نیز در سفر استفاده کنید و هیچ الزامی در تهیه قاشق و چنگال مسافرتی نیست.

چاقوی SAK:

چاقوهای تاشوی ارتش سوئیس یا Swiss Army Kinfe با عنوان اختصاری SAK یک ابزار چند کاره است و از تیغه ای که آلات مختلفی مانند دربازکن کنسرو، چاقو، پیچ گوشتی و… به آن متصل هستند، تشکیل شده است. این ابزارها بر روی یک محور ثابت در گردشند و درون دسته چاقو پنهان می شوند. این وسیله، در سفرها بسیار کارامد و مفید خواهد بود.

لیوان‌های سفری

سعی کنید در سفر، به خصوص در طبیعت، از لیوان های پلاستیکی و یا استیل استفاده کنید. لیوان‌هایی که دسته‌دار هستند، به علت سهولت در استفاده (هنگامی که نوشیدنی گرم مصرف میکنید)، اولویت دارند.

هرگز از لیوان‌های شیشه‌ای دز طبیعت استفاده نکنید.

منبع: دالاهو