مرکز استان: بندرعباس
موقعیت جغرافیایی: این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی ۹۰۰ کیلومتر در بر گرفته است.
آب و هوا: با توجه به مشخصات اقليمي و استقرار استان هرمزگان در منطقه فوق حاره اي، گرمي هوا مهم ترين پديده مشهود اقليمي منطقه است. استان هرمزگان از مناطق گرم و خشك ايران است و اقليم آن تحت تاثير آب و هواي نيمه بياباني و بياباني قرار دارد. هواي نوار ساحلي در تابستان ها بسيار گرم و مرطوب است و گاهي نيز دماي آن از ۵۲ درجه سانتيگراد تجاوز مي كند و زمستان های ملایم و کوتاه دارد. تعادل آب و هوای استان هرمزگان تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمالی، غربی و جنوبی قرار دارد و به طور كلی خشك و كم باران است و بارندگی در آن اغلب به صورت رگبار و سیلاب در ماه های زمستان صورت می گیرد. به همین دلیل می توان؛ مهم ترین ویژگی آب و هوای استان هرمزگان داشتن یک فصل طولانی گرم و یک فصل کوتاه خنک است، به این معنی که فصل گرم همراه با هواي شرجي از اوايل اسفند ماه شروع شده و به مدت ۹ ماه طول می کشد . در مقابل فصل خنک استان نیز همراه با خشكي نسبي هوا از اوايل آذر ماه شروع مي شود و به مدت ۳ ماه ادامه می یابد و تحت تاثير توده هاي هواي خنك غربي قرار مي گيرد. ولی با این حال دماي هواي اين استان در سرد ترين شب هاي سال به ندرت به صفر درجه مي رسد و در روزهاي زمستاني دماي آن از ۱۰ درجه سانتيگراد بالاي صفر پايين تر نمي آيد. علاوه بر این ها؛ در استان هرمزگان با توجه به فصول سال، بادهای مختلفی در طول سال می وزد كه مهم ترین آنها باد شمال، قوس، سهیلی، ناشی یا نعشی و بادلوار هستند.
جاذبه های برتر طبیعی:

آبگرم گنو، کوه گنو، آبشار تزرج، جزيره قشم، جزيره هنگام، جزيره کيش


جاذبه های برتر فرهنگی - تاریخی:

پنج شنبه بازار ميناب، معبد هندوها بندرعباس، قلعه پرتغاليهاي جزيره هرمز، موزه مردم شناسي خليج فارس بندر عباس، حمام گله داري بندرعباس، خانه فکري  شهرستان بندرلنگه، قلعه بي بي مينوميناب، پل لاتيدان خمير، مسجد جامع بستک


نقاط سیاحتی و زیارتی

صنایع دستی

 • چنته بافی

  چنته بافی در منطقه وشاگرد به وسيله دارهای زمينی و توسط زنان انجام می شود. نقش ها اغلب به صورت...
  مشاهده جزییات

  چنته بافی

 • شيريکی پيچ

  از ديگر توليدات استان هرمزگان شيريکی پيچ را می توان نام برد که مرکز توليد آن روستاهای بخش...
  مشاهده جزییات

  شيريکی پيچ

 • خرسک بافی

  خرسک عبارت است از بافت نوعی فرش با پرزهای بلند و درشت بافت که بافت آن با رنگ های بسيار محدود...
  مشاهده جزییات

  خرسک بافی

 • بادله دوزی

  بادله دوزی يا “تلی بافی” عبارت است از بهم پيوستن چند نوع زری با يکديگر به صورتی که زری...
  مشاهده جزییات

  بادله دوزی

 • خوس دوزی

  اين هنر به کمک نوارهای نقره ای باريک و برروی پارچه توری ريز بافت تجلی يافته و گاه ستاره هايی...
  مشاهده جزییات

  خوس دوزی

 • گلابتونه دوزی

  زردوزی که در نقاط مختلف ايران به «کم دوزی»، «گلدوزی»، «برودری دوزی» و «کمان دوزی» شهرت دارد،...
  مشاهده جزییات

  گلابتونه دوزی

آخرین اخبار و گزارش ها

آرشیو